3 postulaty do Komisji ENVI w sprawie AAQD
Parlament Europejski pracuje nad propozycją zmiany dyrektyw UE w sprawie jakości powietrza (AAQD), które są kamieniem milowym dla ochrony zdrowia ludzi i środowiska przed zanieczyszczeniem powietrza. Nowelizacją zajmują się posłanki i posłowie z komisji ENVI. Apelujemy do nich, aby wypracowali ambitne stanowisko w tej sprawie. Nowa dyrektywa AAQD będzie kluczowa dla ochrony Unia Europejska zmienia dyrektyw AAQDzdrowia ludzi i środowiska przed zanieczyszczeniem powietrza.
Unia Europejska zmienia dyrektywę AAQD
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) rozpatruje projekty sprawozdań dotyczących jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Spotkanie to ma szczególne znaczenie w kontekście aktualizacji dyrektyw dotyczących jakości powietrza w UE. Członkowie i członkinie Komisji mają szansę wysłuchać głosu społeczeństwa oraz środowiska lekarskiego i podjąć decyzje, które przyczynią się do skuteczniejszej ochrony zdrowia obywateli Unii Europejskiej. To wyjątkowa okazja, aby wzmocnić propozycję zmian zaprezentowaną przez Komisję Europejską. Polskie organizacje pozarządowe naciskają na przyjęcie w propozycji zmian dostępnej wiedzy naukowej i oparcie nowych norm o wytyczne WHO w sprawie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza.
Wspólnie z grupą organizacji apelujemy o podjęcie działań w związku z rewizją dyrektywy AAQD, w tym:
- Zwiększenie poziomu ambicji w walce z zanieczyszczeniami powietrza poprzez pełne dostosowanie unijnych standardów jakości powietrza do wytycznych WHO oraz wspieranie prawnie wiążących poziomów dopuszczalnych.
- Ochronę osób szczególnie narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza poprzez przyjęcie obszernej definicji grup najbardziej wrażliwych na skutki zanieczyszczeń powietrza, upowszechnienie informacji o jakości powietrza oraz jego wpływie na zdrowie publiczne.
- Dążenie do legislacji najskuteczniej chroniącej nasze zdrowie poprzez unikanie opóźnień w implementacji przepisów, zwiększenie liczby i reprezentatywności stacji monitorujących jakość powietrza oraz wzmacnianie głosu WHO dokonującej regularnego, niezależnego przeglądu dowodów naukowych na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.
AAQD: Czym jest?
Dyrektywa europejska AAQD (Air Quality Directive) to akt prawny Unii Europejskiej, który określa minimalne standardy jakości powietrza, jakie muszą być spełnione w całej Unii. Celem dyrektywy jest ochrona zdrowia oraz środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem powietrza, a także zapewnienie spójności w podejściu do zarządzania jakością powietrza. Państwa członkowskie UE mają obowiązek monitorowania jakości powietrza i podejmowania działań mających na celu poprawę jakości powietrza, w tym opracowywanie planów działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionach o największym zanieczyszczeniu.
Więcej o propozycji rewizji AAQD:
Czego można się spodziewać po rewizji dyrektywy AAQD?
Europosłanki i europosłowie będą mieli ostatni czas na złożenie poprawek do propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej opublikowanej w październiku 2022 roku (termin mija 29 marca). Wszystko wskazuje na to, że komisja ENVI przegłosuje swoje stanowisko w czerwcu, przed plenarnym głosowaniem ostatecznego stanowiska Parlamentu Europejskiego w lipcu 2023 r.
Podsumowanie
Organizacje pozarządowe w swoim apelu proponują wyznaczenie nowych prawnie wiążących poziomów dopuszczalnych dla zanieczyszczeń, pełne dostosowanie unijnych standardów jakości powietrza do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, ochronę osób szczególnie narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza oraz dążenie do legislacji najskuteczniej chroniącej zdrowie publiczne.
Inicjatorem działań jest HEAL Polska, Fundacja wspiera postulaty i działania tej organizacji w ramach kolacji polskich NGO-sów.
Pełna treść listu:
https://fppe.pl/wp-content/uploads/2023/03/230320_LIST-do-ENVI.pdf