[APEL] Europa potrzebuje wzmocnienia Społecznego Funduszu Klimatycznego
Europa boryka się z kryzysami cen energii i bezpieczeństwa energetycznego. Gospodarstwa domowe stoją w obliczu gwałtownego wzrostu rachunków za energię i obawiają się nadchodzącej zimy. To pokłosie nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Odpowiedź na kryzys cen energii oraz wykorzystania paliw kopalnych przez Rosję jako narzędzia geopolitycznego nie może zmusić Europy do pozostania przy paliwach kopalnych. Nadszedł moment, aby dać wyraźny sygnał, że aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne, stawić czoła wzrostowi ceny energii, a także wypełnić zobowiązanie UE wobec klimatu niezbędne jest zaangażowanie w transformację Społecznego Funduszu Klimatycznego (SCF).
Koalicja 38 klimatycznych i społecznych organizacji pozarządowych, związków zawodowych i producentów energii odnawialnej ? oprócz naszej Fundacji list podpisały WWF, CAN Europe, Oxfam, EEB, T&E i Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) ? wzywa do reformy Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby pomóc osobom o niskich dochodach w okresie transformacji klimatycznej.
Szalejące ceny energii, oraz brak gwarancji bezpieczeństwa energetycznego to jedne z największych wyzwań ostatnich miesięcy. W cieniu kryzysu klimatycznego pozostają gospodarstwa domowe borykające się z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię. To szczególnie ważne w kontekście nadchodzącej zimy, ludzie obawiają się wzrostu cen lub po prostu nie mogą sobie pozwolić na paliwo do ogrzewania domów. Cała ta sytuacja ma bezpośredni związek z paliwami kopalnymi. Wraz ze wzrostem cen paliw kopalnych rosną również rachunki za energię, co ponownie ma nieproporcjonalny wpływ na osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. Ten kryzys podwójnie mocno uderza w najbiedniejszych.
Reakcja na kryzys cen energii i wykorzystanie przez Rosję paliw kopalnych jako narzędzia geopolitycznego musi spotkać się z adekwatną europejską odpowiedzią
Jednak wina za wysokie ceny energii jest fałszywie sklejana z polityką klimatyczną, która w rzeczywistości pomoże obniżyć ceny energii w dłuższej perspektywie. Od początku wojny w Ukrainie pojawiły się głosy wzywające do zawieszenia działań na rzecz klimatu, uznając tę ??politykę za kosztowną. Należy pamiętać, że polityka klimatyczna idzie w parze z bezpieczeństwem energetycznym i dostępnością. Inwestując w czyste, tanie i suwerenne odnawialne źródła energii, a także zwiększając oszczędności, możemy zaradzić kryzysowi energetycznemu i klimatycznemu.
Unia Europejska dysponuje narzędziami umożliwiającymi stawienie czoła tym równoległym kryzysom społecznym, klimatycznym i energetycznym, ale nie wykorzystuje ich w pełni
Dochody z ETS są wyższe niż kiedykolwiek, a jednak analiza wykorzystania dochodów
sugeruje, że państwa członkowskie nie wykorzystują ich do zwiększania wydatków na działania w dziedzinie klimatu. Dochody z ETS wyniosły około 25 mld euro w 2021 r. Jednak państwa członkowskie regularnie nie wydają nawet połowy tych środków na działania w dziedzinie klimatu. Zdarzyło się to w ponad połowie krajów UE w latach 2013-2021 r.
Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF) jest centralnym i niezwykle ważnym filarem budowania odporności obywatelek i obywateli europejskich na przyszłe kryzysy w perspektywie średnio i długoterminowej. Jednocześnie SCF przyczyni się do osiągnięcia europejskich celów społecznych i klimatycznych ? ale tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio ambitny.
Dlatego apelujemy o:
- przekazywanie dochodów z europejskiego rynku emisjami dwutlenkiem węgla (ETS) na rzecz wsparcia budżetu Społecznego Funduszu Klimatycznego (SCF). Budżet SCF powinien być skalowany zgodnie z budżetem emisji CO2, aby gospodarstwa domowe otrzymywały proporcjonalną pomoc w celu wsparcia inwestycji, które pomogą zmniejszyć ich narażenie na rosnące ceny energii;
- ustalenie minimalnego budżetu SCF co najmniej na poziomie zaproponowanym przez Komisję Europejską (72,2 mld euro w ciągu 8 lat);
- wzmacnianie budżetu za pomocą składek solidarnościowych lub środków pochodzących z limitów przychodów dla branż czerpiących nieoczekiwane zyski generowane przez obecne wysokie ceny energii.
Przeczytaj apel: