[APEL] Potrzebujemy wzmocnienia unijnych regulacji dot. produkcji baterii
W miarę zbliżania się UE do neutralności klimatycznej, akumulatory będą odgrywać kluczową rolę umożliwiającą dekarbonizację sektorów transportu i energii. Zgodnie z projektem regulacji popartym przez Parlament Europejski baterie produkowane lub sprzedawane w UE musiałyby być zgodne z nowymi normami środowiskowymi oraz certyfikować fakt, że surowce do ich produkcji są pozyskiwane w sposób odpowiedzialny. Organizacje pozarządowe są zaniepokojone, że propozycje prawodawców na obecnym etapie są niewystarczające. W liście do instytucji unijnych apelujemy o większą odpowiedzialność. To ważne w kwestii przestrzegania praw człowieka oraz ochrony środowiska.
Od czasu opublikowania wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego rozporządzenia w sprawie baterii w grudniu 2020 r. znacznie przyspieszyło zapotrzebowanie na zrównoważone baterie w Europie. Rosyjska agresja wobec Ukrainy dała jasno do zrozumienia, że Europa musi jak najszybciej zerwać z uzależnieniem od paliw kopalnych. Obecnie trwają prace nad finalizacją rozporządzenia w sprawie baterii, które ustanowi nowe standardy produkcji. 36 organizacji pozarządowych kieruje list do prawodawców UE, w obawie przed pominięciem istotnych wątków dotyczących zachowania zasad należytej staranności, a także ochronę łańcucha dostaw przed nadużyciami.
List jest adresowany do czeskiej prezydencji UE, wszystkich ambasadorów rządów UE, sprawozdawczyń i sprawozdawców oraz komisarzy Bretona i Sinkevičiusa. Podpisało go 36 grup, w tym Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, T&E, Amnesty International, Friends of the Earth Europe, oraz wiele krajowych organizacji pozarządowych.
Organizacje pozarządowe ostrzegają przed słabościami unijnego prawa dotyczącego baterii. 36 organizacji pozarządowych wyraziło zaniepokojenie zasadami należytej staranności, które mają chronić przed nadużyciami w łańcuchu dostaw baterii. Prawodawcy UE finalizują rozporządzenie w sprawie baterii, które ustanowi standard dla zrównoważonych baterii produkowanych w Europie. W trosce o brak zaniechań organizacje pozarządowe podkreślają trzy obszary, które wymagają przemyślenia:
Rodzaje baterii i firm objętych ubezpieczeniem
Potrzeba ujednolicenia prawa bez względu na przeznaczenie produkowanych baterii. Wszystkie rodzaje baterii muszą być objęte zasadami należytej staranności. Te same zalecenia kierowane są w stronę producentów. Nie powinno mieć znaczenia, czy baterie są używane w telefonach, czy do przechowywania energii – proces pozyskiwania materiałów do ich produkcji nie może łamać praw człowieka oraz być obojętny na dalsze losy środowiska.
Wspierający reżim
W liście podnosimy również kwestię wzmocnienia systemu zasad należytej staranności i etyczności. Potrzebny jest system odpowiedzialności, zgodnie z którym firmy mogą ponosić odpowiedzialność i dążyć do redukcji wszelkich szkód, które wyrządziły lub do których się przyczyniają. Kolejną niemniej ważną kwestią jest etyczność firm. Udział spółki w programie due diligence nie powinien być traktowany jako wystarczająco skuteczny ekwiwalent.
Ponieważ chemia akumulatorów stale się rozwija, krótkowzrocznością byłoby nieuwzględnianie miedzi, żelaza i boksytu w nowych pracach legislacyjnych – w ich przypadku również potrzeba zapewnień o etycznym procesie ich pozyskiwania.
Rozporządzenie ma stać się również wzorcem dla innych inicjatyw ustawodawczych. System należytej staranności musi zatem być tak silny, jak to tylko możliwe.
Musi być powiązany z systemem odpowiedzialności i zapewniać, że systemy branżowe nie są traktowane jako równy ekwiwalent.
Pełna treść listu: