[RELACJA] CharIN EUROPE Conference w Zielonej Górze
Przedstawiciele Fundacji wzięli udział międzynarodowej konferencji CharIN EUROPE Conference w Zielonej Górze, która odbyła się 28 czerwca 2022 r. Konferencja to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży elektromobilności w Europie.
28 czerwca w Zielonej Górze odbyła się konferencja CharIN EUROPE Conference. Gospodarzami wydarzenia byli Ekoenergetyka ? Polska oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE).
CharIN to organizacja międzynarodowa, zrzeszająca ponad 200 członków z branży e-mobility. Głównym celem organizacji jest holistyczne podejście do kwestii interoperacyjności ładowania pojazdów elektrycznych. Organizacja wspiera działania mające na celu ujednolicenie standardu ładowania CCS na rynku globalnym.
W trakcie konferencji ekspertki i eksperci z całej Europy dyskutowali o wyzwaniach sektora energetycznego oraz sieci elektroenergetycznej, nieustannie rosnącej liczbie elektrycznych pojazdów oraz o rozwoju infrastruktury ładowania. Mieliśmy okazję poznać najnowsze trendy i rozwiązania dla elektromobilności w Europie.
Jeden z paneli poświęcony dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych AFIR i innych europejskich ramach prawnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na infrastrukturę ładowania oraz globalnego podejścia do jej rozwoju był moderowany przez naszego eksperta Rafała Bajczuka.
W trakcie dyskusji uczestniczki i uczestnicy rozmawiali także na temat francuskiej prezydencji i potencjalnych korzyści dla rozwoju świata elektromobilności. W dyskusji uczestniczyli: Maria Andreeva ? Lider Strategii Marketingu eMobility Innowacje Schneider Electric, Michał Kurtyka ? Prezydent COP24, Były Minister Klimatu i Środowiska RP, Michael Keller ? kierownik ds. opłat regulacyjnych Elli ? Marka Grupy Volkswagen, Członek Zarządu CharIN, Peter Badik ? współzałożyciel i dyrektor generalny GreenWay, były dyrektor SEVA (Słowackiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych).
Pozostała część konferencji dotyczyła przyszłości elektrycznego transportu ciężkiego w Europie. Swoje przemówienie o projekcie HoLa polegającym na budowie i badaniu pierwszych megawatowych systemów ładowania samochodów ciężarowych w Europie przygotował ekspert Daniel Speth z Fraunhofer ISI. Wątki poruszone w trakcie wystąpienia były następnie kontynuowane w trakcie panelu dyskusyjnego, którego moderatorką była
Agata Rzędowska, dziennikarka, edytorka i autorka kilkuset publikacji na temat elektrycznych samochodów. Wśród panelistów znaleźli się Michał Małecki Dyrektor Biura Rozwoju Oprogramowania Ekoenergetyka-Polska S.A., dr Thomas Fabian, Dyrektor Handlowy Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), Magnus Höglund, szef działu infrastruktury i rozwiązań do ładowania w Grupie Scania oraz Patrick Kern, Dyrektor Generalny BRUGG eConnect AG.