Irlandia na drodze do dekarbonizacji transportu ? krajowa strategia rozwoju ładowania pojazdów elektrycznych
Irlandia publikuje krajową strategię dotyczącą infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, zgodnie z którą w ciągu najbliższych trzech lat na publiczną infrastrukturę ładowania zostanie wydane 100 mln euro.
Szczegóły irlandzkiej strategii
Minister transportu Irlandii, Eamon Ryan, przedstawił nową strategię infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych na lata 2022-2025, zgodnie z którą w ciągu najbliższych trzech lat na publiczną infrastrukturę ładowania zostanie wydane 100 mln euro.
Strategia przedstawia ambitną ścieżkę i praktyczne kroki w celu stworzenia krajowej sieci ładowania pojazdów elektrycznych, w ramach której co 60 km na krajowej sieci autostrad będą znajdować się stacje ładowania dużej mocy. Strategia zakłada rozwiązania umożliwiające ładowanie pojazdów w domach i mieszkaniach. Plany przewidują także budowę lokalnych hubów ładowania na osiedlach.
3 kluczowe obszary planu
Towarzyszący plan wdrożenia określa plan działań dotyczący rozbudowy irlandzkiej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 3 lat, zapewniając tym samym możliwość przejścia na pojazdy elektryczne i umożliwiając Irlandii osiągnięcie krajowych celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
- Dostępność
Departament Transportu powiedział, że około 80% ładowania pojazdów elektrycznych w Irlandii odbywa się w domu. Strategia skupi się na szerszym udostępnieniu infrastruktury ładowania finansowanej ze środków publicznych.
- Skuteczna transformacja mobilności
Rząd twierdzi, że plan ułatwi użytkownikom samochodów przejście na pojazdy elektryczne i przyspieszy postępy Irlandii w osiąganiu krajowych celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
- Plan działania
Cztery główne kategorie infrastruktury ładowania, które mają zostać opracowane w ramach programu, to ładowanie indywidualne w domu/mieszkaniu, na osiedlu/w bliskim sąsiedztwie, w miejscach docelowych (miejsca pracy, atrakcje turystyczne, centra handlowe itp.) oraz na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Co ciekawe strategia zawiera także nowy program dotacji dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych w klubach sportowych na terenie całego kraju.
Poza ogólną strategią istnieje także plan wdrożenia, w którym wyszczególniono, w jaki sposób proponowana infrastruktura zostanie dostarczona do 2025 r.
Komentarz
- Irlandia ma ambitny cel, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 51% w porównaniu do poziomu z 2018 roku. Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest kluczowy dla realizacji tego celu, ponieważ transport jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych.
- Wprowadzenie krajowej strategii dot. rozwoju infrastruktury ładowania to krok w dobrą stronę. Patrząc na założenia planu z polskiej perspektywy, a także mając na uwadze unijne regulacje, założenia są bardzo obiecujące. Chociaż jest to plan krajowy, jego sukces zależy od zwiększonego wsparcia i współpracy planowanej z władzami lokalnymi.
- Równolegle rząd irlandzki wprowadził w ostatnim czasie szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do korzystania z pojazdów elektrycznych oraz rozwoju infrastruktury ładowania. Wśród tych inicjatyw jest między innymi program wsparcia dla instalacji ładowarek w miejscach publicznych, takich jak parkingi, stacje benzynowe, sklepy i hotele, a także wprowadzenie zachęt finansowych dla osób prywatnych, które instalują ładowarki w swoich domach.