Okrągły stół na temat Europejskiego Funduszu Wsparcia Konkurencyjności
9 października 2024 roku, w siedzibie Polityka Insight, we współpracy z Konfederacją Lewiatan oraz Związkiem Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP), odbyło się zamknięte spotkanie. Wraz z przedstawicielami rządu i instytucji unijnych debatowaliśmy nad kształtem oraz funkcjonowaniem zapowiedzianego przez Ursulę von der Leyen Europejskiego Funduszu Wsparcia Konkurencyjności (EFWK).
Dyskutanci zgodzili się z wnioskami zawartymi m.in. w Raporcie Mario Draghiego, który podkreślał, że Unia Europejska pozostaje w tyle w kluczowych dla przyszłości nowych technologiach, a europejski przemysł ? w tym motoryzacyjny ? przegapił cyfrową rewolucję. Europa, jeśli nie zwiększy swojej konkurencyjności, będzie musiała stawić czoła trudnym wyborom. Niemożliwe będzie jednoczesne przewodzenie w technologii, działaniach klimatycznych, zachowaniu niezależności międzynarodowej oraz utrzymaniu europejskiego modelu społecznego. Ostatni element staje się kluczowym wyzwaniem egzystencjalnym dla przyszłości UE. Aby mu sprostać, konieczny jest rozwój konkurencyjnych przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zachowaniu wartości sprawiedliwości społecznej.
Polityka przemysłowa UE musi umożliwić dostępność europejskich produktów dla klasy średniej, co wymaga szybkiej transformacji. EFWK powinien być narzędziem, które pozwoli te cele osiągnąć. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad jego kształtem, wielkością, źródłami finansowania oraz sektorami, które powinny być objęte wsparciem. Głos zabrali przedstawiciele polskiego rządu, firm oraz instytucji europejskich.
Spotkanie było pierwszym z serii działań, które w kontekście polskiej prezydencji w UE będą kontynuowane w nadchodzących miesiącach w Warszawie i Brukseli. W listopadzie, we współpracy z Instytutem Zielonej Gospodarki i Cambridge Econometrics, zaprezentujemy konkretne propozycje w specjalnym raporcie, którego szczegóły podamy już wkrótce.