Panel FPPE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Europa stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest redukcja emisji i ograniczenie wpływu transportu ciężkiego na środowisko naturalne. Naszym celem jest wsparcie transformacji transportu ? w tym ciężkiego transportu drogowego. W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy rozmawiać o przyszłości transportu w Polsce, dodatkowo organizujemy jazdy testowe ciężarówkami elektrycznymi, dając tym samym szansę, na zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zrewolucjonizują branżę.
Elektryfikacja ciężkiego transportu samochodowego ? bariery, możliwości, perspektywy.
Elektryczne ciężarówki są już dostępne na rynku, ale wciąż wymagają dalszego rozwoju technologicznego i infrastruktury, aby mogły zostać w pełni wykorzystane przez przedsiębiorstwa.
Podczas panelu poruszane będą kwestie inwestycyjne oraz regulacyjne, które są niezbędne dla dalszego rozwoju rynku. W szczególności, omówione zostaną pytania o potrzebne inwestycje, o jakie to instrumenty wsparcia przyspieszą proces dekarbonizacji flot oraz jakie przepisy muszą być zmienione, aby ułatwić wdrażanie ciężkich elektrycznych pojazdów na dużą skalę.
Zachwiana pozycja liderki
Wartość dodana sektora transportu i gospodarki magazynowej w 2021 r. wyniosła ponad 5% PKB. Transport drogowy w Polsce daje zatrudnienie ok. 480 tysiącom ludzi. Polskie firmy transportowe realizują ok. 30% międzynarodowego transportu drogowego w Unii Europejskiej. To stawka, o którą gramy przy elektryfikacji transportu. Nie możemy sobie pozwolić na wypadnięcie z rynku, a czekają na to firmy z innych krajów, które chętnie zastąpią Polskie ciężarówki na trasach unijnych i krajowych.
Przy zachowaniu odpowiedniej uważności, ze strony rządowej można oczekiwać, że w perspektywie do 2050 r, krajowa flota transportowa w Polsce będzie w dużej mierze oparta na pojazdach elektrycznych. Wprowadzenie zmian w sektorze ciężkiego transportu jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla rachunku ekonomicznego przedsiębiorstw, które wykorzystują ciężki transport samochodowy w swojej działalności.
Jazdy testowe elektrycznymi ciężarówkami
Europa stawia na rozwój pojazdów elektrycznych i FPPE ma nadzieję, że jazdy testowe pomogą przekonać uczestniczki i uczestników EKG, że elektryczne ciężarówki są nie tylko przyszłością, ale także są już dzisiaj dostępne i mogą być stosowane w codziennej pracy.
Jazdy testowe odbędą się na specjalnie wyznaczonej trasie i będą okazją do zapoznania się z możliwościami, jakie oferują ciężarówki elektryczne. W ramach jazdy testowej będzie można odbyć kilkuminutową przejażdżkę po mieście jako pasażerka lub pasażer, zrobić zdjęcia, zapytać o nurtujące szczegóły.
Wszystkie szczegóły dotyczące jazd, oraz rejestracja udziału dostępne są w linku poniżej:
https://www.eecpoland.eu/2023/pl/jazdy-tetowe-ciezarowkami-elektrycznymi,2594/