Po konsultacjach branżowych ws. rozwoju infrastruktury ładowania
Rozbudowa infrastruktury ładowania w miastach będzie kluczowy dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Wierzymy, że fundamentalny dla pokonania barier powinien być dialog pomiędzy instytucjami miejskimi a firmami z sektora. 13 marca 2024 r. wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy przeprowadziliśmy konsultacje branżowe.
Dlaczego potrzebujemy elektromobilności w miastach?
W celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, musimy niemal całkowicie zdekarbonizować większość sektorów gospodarki, w tym transport drogowy. Odpowiedzią jest przechodzenie na elektromobilność – jedyną dojrzałą i szeroko dostępną technologię. Dynamicznie rozwijający się rynek aut elektrycznych i postępująca elektryfikacja transportu sprawiają, że miasta już dzisiaj powinny systemowo myśleć o rozwoju infrastruktury ładowania. To rodzi pytania o optymalne modele budowy, rozwoju i zarządzania niezbędnej infrastruktury.
Przebieg dyskusji
Podczas dyskusji omówiono aktualne wyzwania stojące przed rozwojem ogólnodostępnej infrastruktury ładowania, w tym rosnące oczekiwania dotyczące tempa realizacji nowych inwestycji.
Ustalono również kierunki działań, które pomogą zapewnić rozwój tej branży w przyszłości. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że współpraca między operatorami a władzami jest kluczowa dla rozwoju tej branży.
Rola Fundacji
Jednym z obszarów działalności Fundacji jest analizowanie oraz wskazywanie najlepszych praktyk i szerzenie ekspertyzy w zakresie elektryfikacji transportu.
Raport, którego autorem jest Jacek Mizak — Senior Advisor w FPPE – odpowiada na wiele z tych pytań, prezentując ścieżki i kluczowe elementy dobrze działającej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w mieście.
Dziękujemy za udział w spotkaniu przedstawicielkom i przedstawicielom Urzędu Miasta:
Biura Infrastruktury, Biura Rozwoju Gospodarczego, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządu Dróg Miejskich, a także sektora prywatnego: #BeRady Group, Ekoen, Polenergia emobility, Qwello, Budimex, E.ON eMobility, Eleport,
PSPA, EDRI, Elocity, NOXO Energy.