Potrzebujemy pilnej aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK)
Dokumenty organizujące działanie państwa w zakresie klimatu i energii są złe, wymagają zmian. Trzeba przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, aby aktualizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. przestała być “pustym” dokumentem strategicznym. Wraz z prawie 30 organizacjami apelujemy o mądre zmiany w aktualizacji KPEiK do ministry Anny Moskwy.
Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu
KPEiK przedstawia założenia i cele oraz polityki i działania na rzecz realizacji 5 wymiarów unii energetycznej:
- bezpieczeństwa energetycznego;
- wewnętrznego rynku energii;
- efektywności energetycznej;
- obniżenia emisyjności oraz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.
Potrzeba realnych zmian zamiast pozorowania prac
W ocenie organizacji pozarządowych zajmujących się środowiskiem i klimatem dotychczasowe prace nad obowiązującą dziś wersją Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) zostały przeprowadzone jedynie w minimalnym stopniu i są dalece niewystarczające. Tak ważny dokument, który będzie wpływał na życie milionów osób, nie może być trzymany w ukryciu do ostatniej chwili i konsultowany w minimalnym stopniu. To kwestia odpowiedzialności państwa za przyszłość Polski – potrzebujemy przemyślanego, realnego i cieszącego się poparciem szerokim społecznym planu zmian.
Zostało mało czasu na aktualizację KPEiK
Sprawa aktualizacji KPEiK staje się szczególnie pilna, z uwagi na to, że władze mają czas na przedstawienie propozycji aktualizacji planu do 15 marca 2023 roku, a jego projekt do czerwca 2023 r.
Komisja Europejska przygotowała wytyczne dla państw członkowskich służące aktualizacji planów w dziedzinie energii i klimatu na podstawie nowych wyzwań stojących przed Europą dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego.
Powołując się na przygotowane przez Komisję Europejską wytyczne dotyczące aktualizacji krajowych planów organizacje pozarządowe przypominały zaproponowaną wcześniej wizję transformacji energetyczno-klimatycznej, jaka powinna dotyczyć Polski.
„Cztery wymiary transformacji energetyczno-klimatycznej Polski” to szeroko dyskutowany dokument, który może być dobrym punktem wyjścia do prac nad nowelizacją KPEiK. Dokument został zbudowany wokół kluczowych wyzwań dla klimatu i energii z polskiej perspektywy. Po pierwsze, konieczności uzyskania neutralności klimatycznej nie później niż w do 2050 r. Bierze też pod uwagę wyzwania ostatnich lat – kryzys energetyczny i konsekwencje wojny w Ukrainie. Po trzecie, odnosi się do światowych trendów transformacji energetycznej i technologicznej.
Fundacja jest jedną z organizacji apelujących o prawdziwe konsultacje i przygotowanie dokumentu realnie odpowiadającego na wyzwania i potrzeby Polski w nadchodzących czasach. Jesteśmy gotowi do podjęcia merytorycznej współpracy z Ministerstwem, wykorzystanie potencjału NGO przysłuży się wszystkim.
Pełna treść listu: