
Prądem w smog - taryfy w walce o czyste powietrze
Taryfy antysmogowe mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. O co w nich chodzi? Prezentujemy raport podsumowujący taryfy u wszystkich dostawców energii w Polsce.
Czym jest taryfa smogowa?
Taryfa G12as (tzw. antysmogowa) została wprowadzona 29 grudnia 2017 r. Gospodarstwa domowe, które z niej skorzystają, mogą płacić mniejszą opłatę za dystrybucję prądu zużytego w godzinach od 22 do 6. Obniżka dotyczy jednak tylko nadwyżki zużytej energii elektrycznej nad faktycznym zużyciem z analogicznego okresu rozliczeniowego w poprzednim roku. Oznacza, to że rachunek za prąd będzie niższy tylko w odniesieniu do tej części zużycia, która przewyższa zeszłoroczne zużycie prądu. Z kolei opłaty za energię w pozostałych godzinach (od 6 do 22) są kalkulowane na takich samych zasadach jak dla odbiorcy, który korzysta z tzw. jednostrefowego systemu rozliczeń. Dla gospodarstw, które po raz pierwszy zostały przyłączone do sieci w roku obowiązywania nowej taryfy, przyjmuje się, że zużycie prądu w poprzednim okresie rozliczeniowym wynosi 0 kWh, a więc obniżka w pierwszym roku rozliczania się w taryfie antysmogowej będzie dotyczyła całej zużytej przez nich energii.
Zapraszamy do lektury raportu.

Pozostałe artykuły

Europa na drodze do niezależności energetycznej

Nowa Komisja Europejska, nowe możliwości, czyli jak Europa może uczynić elektromobilność korzystną dla ludzi, klimatu i przemysłu?
![[CONFERENCE] New European Commission, new opportunities. How can Europe make e-mobility work for people, the planet, and European industry?](https://fppe.pl/wp-content/uploads/2025/04/Slides-for-start-and-end-2-1-768x432.jpg)