Spotkanie komitetu sterującego ds. elektryfikacji samochodów ciężarowych
Za nami grudniowe spotkanie komitetu sterującego ds. elektryfikacji samochodów ciężarowych. Spotykamy się z przedstawicielstwami związanymi z sektorem, aby dyskutować nad przyszłością transportu ciężkiego w Europie. To jeden z najważniejszych elementów polskiej gospodarki, który aktualnie stoi w obliczu wielu wyzwań. Potrzebujemy dekarbonizacji dla osiągnięcia celów klimatycznych porozumienia paryskiego, a także osiągnięcia Net Zero by 2050. Ta zmiana się wydarzy, można na nią czekać i narzekać, można też wpaść w syndrom oblężonej twierdzy, ale można też wykorzystać. Namawiamy polski rząd i biznes do tego drugiego.
Podczas dyskusji omówiono aktualne wyzwania stojące przed transportem ciężkim, w tym rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz rozwój nowych technologii. Ustalono również kierunki działań, które pomogą zapewnić rozwój tej branży w przyszłości. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że współpraca między sektorem transportowym a władzami jest kluczowa dla rozwoju tej gałęzi gospodarki.
3 na 10 ciężarówek jeżdżących po Europie należą do polskich firm
Dekarbonizacja samochodów ciężarowych to dla Polski to jedno z najważniejszych wyzwań dekady. 3 na 10 ciężarówek jeżdżących po Europie należą do polskich firm. Z ostatnich pełnych danych dotyczących PKB – za 2017 r. – wynika, że sektor transport i gospodarka magazynowa według danych Głównego Urzędu Statystycznego stanowił 5,8 proc. PKB (115,3 mld PLN).
Spotkania Komitetu służą monitorowaniu i omawianiu aktualnych wyzwań, a także potencjalnych instrumentów wsparcia dla sektora. Przyglądamy się rozwojowi technologii i tego, jak wpasowują się w potrzeby gospodarki i biznesu. Słuchamy głosu przedstawicielek i przedstawicieli organizacji transportowych i prezentujemy najnowsze doniesienia z badań nad dekarbonizacją transportu. Analizujemy legislację i wskazujemy najlepsze praktyki.
Jednym z obszarów działalności Fundacji jest analizowanie oraz wskazywanie najlepszych praktyk i szerzenie ekspertyzy w zakresie elektryfikacji transportu ciężkiego. Jako jeden z elementów realizacji tych praktyk, jesteśmy organizatorką cyklicznych spotkań nazywanych – Komitetem Sterującym ds. elektryfikacji samochodów ciężarowych. W naszych spotkaniach udział biorą przedstawicielki i przedstawiciele branży transportowej i logistycznej, ministerstw, organizacje branżowe związane z elektromobilnością, klimatem oraz świadczące usługi w zakresie analizy i doradztwa strategicznego.