Wielka Brytania: Liczba rejestracji aut elektrycznych przekroczyła milion
Według danych udostępnionych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT), w styczniu 2024 r. Wielka Brytania przekroczyła milion rejestracji pojazdów elektrycznych bateryjnych.
Milion EV
W styczniu Wielka Brytania osiągnęła oczekiwany kamień milowy w postaci miliona pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w kraju. Według danych Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT) zarejestrowano 142 876 nowych samochodów, co stanowi wzrost rynku o 8,2% w ciągu miesiąca. Jest to zauważalny wzrost w porównaniu ze styczniem poprzedniego roku główne napędzany przez rynek flotowy, który zanotował wzrost o 29,9%. W przeciwieństwie do prywatnej sprzedaży detalicznej, która spadła o 15,8%.
Polska pozostaje w tyle
Dla kontekstu przyjrzyjmy się sytuacji w naszej kraju. Według najnowszych danych w Polsce zarejestrowano już 98 348 pojazdów elektrycznych.
Warto zaznaczyć, że ta statystyka dotyczy jednocześnie pojazdów hybrydowych typu plug-in oraz pojazdów wyłącznie bateryjnych. W Polsce klasyfikujemy samochody hybrydowe typu plug-in jako szeroko pojęty pojazd nisko-emisyjny, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii.
Faktycznie, pod koniec roku 2023 zarejestrowano 51 211 samochodów w pełni elektrycznych (BEV).
Komentarz
Wielka Brytania, osiągając ten kamień milowy, demonstruje swoje zaangażowanie w przekształcenie sektora transportu na bardziej ekologiczny i efektywny.
Pomimo wyjścia z Unii Europejskiej, brytyjskie podejście do redukcji emisji z transportu jest podobne. Londyn widzi w tej strategii także szansę na szybsze tworzenie nowych gałęzi gospodarki. W okresie przejściowym, gdzie trzeba będzie utrzymywać dwa systemu obsługi dla transportu (ten dedykowany dla paliw kopalnych oraz podporządkowany elektromobilności), szybki wzrost nowego systemu transportu będzie łagodził odpływ miejsc pracy z motoryzacji opartej o paliwa kopalne.
Milion elektrycznych aut wzmacnia też odporność gospodarki brytyjskiej. Uzależnienie od importu paliw kopalnych, podobnie jak dla gospodarek kontynentalnych Europy, jest słabym punktem Wielkiej Brytanii. Energia z OZE, potrzebna do napędzania aut elektrycznych, może być łatwo generowana na wyspach.
Wzrost liczby pojazdów elektrycznych na drogach przyczynia się też do poprawy jakości powietrza, redukcji emisji CO2 oraz ograniczenia zależności od paliw kopalnych.