[APEL] Zaniedbana kwestia bezpieczeństwa na drogach
System badań technicznych pojazdów, w założeniu, ma filtrować samochody niebezpieczne i niesprawne, które na drogach nie powinny się pojawić. W rzeczywistości w Polsce od lat borykamy się z problemem samochodów niesprawnych, z usuniętymi filtrami DPF etc. Okresowe badania techniczne pojazdów mogą ten problem rozwiązać, system wymaga jednak głębokiej reformy. Apelujemy o to do Ministerstwa Infrastruktury.
Pilna potrzeba wdrożenia nowych przepisów
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych apeluje do Ministerstwa Infrastruktury o pilne wdrożenie unijnych regulacji dotyczących kontroli technicznej pojazdów. Chodzi o dyrektywę 2014/45/UE dotyczącej okresowych badań technicznych pojazdów. Apel Fundacji ma na celu przyspieszenie reformy systemu kontroli, który od dłuższego czasu pozostaje bez istotnych zmian. Takie zaniedbania bezpośrednio przyczyniają się do niebezpieczeństwa na drogach, dopuszczając do ruchu niesprawne pojazdy.
5 lat spóźnienia
Jeżeli chodzi o “spóźnienie” w implementacji unijnego prawa, to jest karygodne. Termin transpozycji tej dyrektywy minął już w 2018 roku, co oznacza, że Polska pozostaje w tyle w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej, które już wprowadziły istotne ulepszenia w zakresie kontroli technicznej pojazdów.
Konsekwencje
Opóźnienie we wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących kontroli technicznej pojazdów wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa na drogach. Brak aktualizacji systemu kontroli technicznej pojazdów może prowadzić do wzrostu liczby pojazdów o wadliwej kondycji, które stwarzają potencjalne zagrożenie na drodze. To z kolei może skutkować większą liczbą wypadków i kolizji, a także poważniejszymi obrażeniami i stratami ludzkimi.
Sprawa dotyczy także jakości powietrza. Obecny stan rzeczy dopuszcza do ruchu pojazdy pozbawione filtrów DPF. Silniki diesla uchodziły przez lata za synonim oszczędności, ale do dbałości o środowisko bardzo im daleko. Charakterystyczna czarna smuga za samochodem z jednostką wysokoprężną nie była niczym nadzwyczajnym.
Wprowadzenie unijnych przepisów oraz ich skuteczna egzekucja stanowią nie tylko obowiązek Polski jako członka Unii Europejskiej, ale także kwestię fundamentalnego znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wzywa do działań na rzecz poprawy tego stanu rzeczy i apeluje o natychmiastowe wdrożenie odpowiednich regulacji.
Pełna treść apelu: