![[STANOWISKO] IZG i FPPE w sprawie Strategicznego Dialogu o przyszłości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, jako integralnej części Kompasu Konkurencyjności Unii Europejskiej](https://fppe.pl/wp-content/uploads/2022/12/K3-EU-Hubert-banner.webp)
Aktualności
7 lutego, 2025
[STANOWISKO] IZG i FPPE w sprawie Strategicznego Dialogu o przyszłości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, jako integralnej części Kompasu Konkurencyjności Unii Europejskiej
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wspólnie z Instytut Zielonej Gospodarki popiera działania na rzecz konkurencyjności sektora motoryzacyjnego w Europie.
Kluczowe postulaty naszego stanowiska:
- Transformacja transportu powinna odbywać się w sposób wspierający europejski przemysł. Oznacza to ochronę miejsc pracy i zapewnienie realizacji ambitnych, ale realistycznych celów klimatycznych.
- Przewidywalność regulacji jako warunek niezbędny do rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnych na szeroką skalę.
- Utrzymanie standardów emisji CO2 jest kluczowe dla przewidywalności regulacyjnej i stabilności inwestycyjnej sektora motoryzacyjnego. Możliwość czasowego zawieszenia egzekucji kar za emisję CO2 (maks. 2 lata) jedynie pod warunkiem przeznaczenia tych środków na inwestycje w elektryfikację i technologie zeroemisyjne.
- Elektryfikacja flot firmowych jako klucz do redukcji emisji.
- Ujednolicone mechanizmy wsparcia na poziomie UE, zapewniające równe możliwości elektryfikacji dla państw członkowskich.
- Inteligentne wsparcie – fundusz dla innowacji i produkcji w Europie.
- Wspólna mapa dekarbonizacji (Clean Industrial Deal i osadzony w nim Action Plan For Affordable Energy) konieczna do wsparcia sektorów energochłonnych.
- Reforma systemu zezwoleń i preferencje europejskie w zamówieniach publicznych w celu zwiększenia konkurencyjności europejskich producentów wobec firm spoza UE.
- Jasne warunki dla wsparcia publicznego, obejmujące wyłącznie firmy, które inwestują w Europie i rozwijają lokalne łańcuchy dostaw, a nie współpracują z konkurentami z Chin i USA.
Istotna jest także aktywna rola Polski w transformacji – umacnianie jej pozycji lidera w produkcji i recyklingu baterii oraz dalszy rozwój infrastruktury i badań nad nowoczesnymi technologiami.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją naszego stanowiska.
Pozostałe artykuły

17 kwietnia, 2025
Nowa Komisja Europejska, nowe możliwości, czyli jak Europa może uczynić elektromobilność korzystną dla ludzi, klimatu i przemysłu?
W siedzibie i przy wsparciu Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) i organizację Transport & Environment (T&E). Wydarzenie zgromadziło
![[CONFERENCE] New European Commission, new opportunities. How can Europe make e-mobility work for people, the planet, and European industry?](https://fppe.pl/wp-content/uploads/2025/04/Slides-for-start-and-end-2-1-768x432.jpg)
13 kwietnia, 2025
[CONFERENCE] New European Commission, new opportunities. How can Europe make e-mobility work for people, the planet, and European industry?
Co-organisers: Permanent Representation of the Republic of Poland to the European Union; The Electric Vehicles Promotion Foundation (FPPE); T&E
Date & time: 15 April 2025, 9:30 AM – 3:30 PM
Location: Permanent

10 kwietnia, 2025
Mieszkańcy bloków mają prawo do stacji ładowania w garażu
Właściciele samochodów elektrycznych mieszkający w budynkach wielorodzinnych coraz częściej upominają się o możliwość instalacji ładowarki przy swoim miejscu postojowym. I coraz częściej będą mogli to robić z sukcesem, ponieważ najnowszy